Beton versus dřevo a dřeviny

14.12.2021

Betonový plot z prefabrikátů se může zdát fádní a vzhledově nepříliš zajímavý. Můžete se však sami přesvědčit o tom, že jej lze kombinovat i se dřevem. 


Víte, že je možné postavit betonový plot z prefabrikátů i tak, že jej doplníte dřevem?

Beton a dřevo, jde to dohromady?

Ano, jde, a pro toho, kdo toto řešení ještě nikdy neviděl v reálném módu, to bude možná příjemným překvapením. Velmi ovšem záleží na vašem vkusu a vhodné koncepci sladění barev, případně vzorů betonových panelů. Jde totiž o to, abyste k sobě kombinovali řešení jednoduchá a zároveň vkusná.

Nízký sokl - jako velmi zajímavé řešení se jeví pouze přízemní (jedna, maximálně dvě) vrstvy betonových panelů, doplněné dřevěnými latěmi. Latě mohou být svislé jako plotovky, s rozestupy či pokládané přímo na sebe, anebo pokládané vodorovně. U těch vodorovných se nabízí i vkusný způsob pokládání latí přes sebe, skloněné pod mírným úhlem, řekněme 30 stupňů. Vypadá to efektně a výstavba takových plotovek je rychlá a jednoduchá.

Kontrastující barvy - u kombinací betonu a dřeva nesázejte na shodné barevné odstíny, pravděpodobně se vám nepodaří docílit přesné shody a nebude to pak vypadat dobře. Volte raději barevný kontrast, který dřevo od betonu pomyslně oddělí a vtiskne mu tím zajímavější vzhled. Můžete se o tom přesvědčit sami na mnoha fotkách na Internetu, kde jsou k vidění např. světle šedé betonové sokly a sloupky, doplněné světle hnědou či okrovou lazurou dřeva. Atraktivní mohou být i krémové či okrové betonové desky sladěné s tmavší či červenohnědou dřevěnou lazurou. Lazurovacích laků a mořidel na dřevo je na trhu pestrá plejáda, takže máte skutečně mnoho možností, jak oplocení dotáhnout do kýžené podoby.

Beton a živý plot

Obrovskou výhodou betonového oplocení jsou minimální nároky na prostor. Panely jsou tenké (cca 4 cm) a tak není problém za ně z jakékoli strany vysázet živý plot. Získáte tím více výhod najednou - např. zvenčí bezpečné zázemí a neviditelnou clonu a uvnitř okrasný zahradní prvek, kam bezesporu každý živý plot patří.