Betonové ploty a dřevo, jde to vůbec dohromady
Beton je materiál, který vyvolává v lidské mysli řadu různých otázek. Mezi nimi i takové, co se týkají estetického cítění a vnímání krásy v souladu s ostatními prvky v blízkosti rodinných domů či rekreačních sídel. Je známo, že se z betonu staví mostní pilíře a mostovky, nábřežní zdi, konstrukce jezů, výškové budovy a řada dalších podobných staveb, a že beton je také oblíbeným tvůrčím zázemím některých uměleckých sochařů. Jako jeden z příkladů využití betonu pro užitné umění můžete uvést kašnu na Horním náměstí v Opavě, symbolizující Slunce, k níž náleží i dalších devět staveb na betonových podstavcích, vyjadřujících devět planet sluneční soustavy.
Z betonu se v poslední době stále častěji staví i betonová oplocení. Jde o armované díly svislých sloupků a tenkých desek s ozdobným povrchem, a lze říci, že se jedná o užitné umění, dostupné široké veřejnosti, s možností stavět oplocení dle svého vlastního vkusu. Dopomáhá tomu i barva betonu, který je dodáván na trh v několika základních barevných odstínech.
Kombinace betonu a dřeva
Beton a dřevo, hodí se to vůbec k sobě? Není to přehnaný kýč? Ne, opravdu není, snadno se o tom přesvědčíte u některých staveb, ale pozor, beton se dřevem se sice dobře kombinují, ovšem je nutné přihlížet k tvarům i barvám materiálu, a ladit je k sobě tak, aby to vypadalo, jak se říká, k světu. Nesnažte se vtisknout celkové konstrukci jednotnou barvu, nepodaří se vám to a drobné odchylky v odstínu nebudou vypadat dobře. Volte naopak barevný kontrast, čím ostřejší, tím lepší. Dejte vyniknout jak betonovému soklu, tak i dřevěným latím. Třeba beton v barvě krémové a latě červeno hnědé, v lazuře třešňového dřeva.
Latě pokládané přes sebe – dřevěné latě můžete pokládat na betonový sokl svisle, šikmo i vodorovně, ale rádi bychom vám poradili, že velmi pěkný prostorový dojem vytváří latě zejména vodorovné, položené přes sebe, mírně skloněné pod úhlem cca 30 stupňů. Vyzkoušejte to a uvidíte.