Betonový plot může být estetickým prvkem ve vaší obci

04.04.2024

Když si lidé koupí v hobby marketu malířskou barvu do interiéru, nikdo jim nenařizuje, jaký barevný odstín mají mít v obývacím pokoji, a jaký v ložnici. Vymalují si byt po svém, případně tuto práci svěří profesionálům, a těší se, až si do nového příbytku pozvou někoho na návštěvu. Cítit se ve svém bytě příjemně je naprosto přirozená součást našeho života, a tuto vlastnost bychom také měli přenést z interiéru ven. Ne každý to ale dělá zcela vědomě, stačí se projít venku po ulici, abyste pochopili, že tomu tak není, spatříte tu různé typy oplocení pozemků, nad nimiž mnohdy dokonce kroutíme nevěřícně hlavou. Některé ploty, zídky a podobné ohraničující stavby vypadají skutečně bizarně, a rozhodně nelze tvrdit, že přispívají k psychické pohodě a dobrému pocitu při chůzi v jejich blízkosti.

Dejte betonovému plotu šanci

O betonu je známo, že je to škaredá šedá hmota, vhodná leda tak pro industriální výstavbu, ale ono to není tak docela pravda, protože to sice je hmota, ale lze jí formovat do roztodivných tvarů, a také barvit. Byli jste se někdy podívat v Opavě? Pokud ne, pak vám vřele doporučujeme prohlédnout si alespoň historickou část města s některými zajímavými památkami, a na své pouti si rozhodně udělejte čas na návštěvu kostela sv. Václava. V jeho těsném sousedství se nachází bývalá Vinárna u Přemka, dnes Dům umění, s průčelím z litého betonu v červenohnědé barvě. Na první pohled vás uchvátí barevný kontrast bílé kostelní fasády, a na něj navazující litý beton. Kombinace těchto dvou stavebních konstrukcí ze čtrnáctého a jednadvacátého století nepůsobí vůbec rušivě.

V podobném duchu byste mohli pojmout i výstavbu oplocení vašeho dvougeneračního domu, rodinné vily, rekreační chaty, ale i sportoviště, zemědělské usedlosti, výrobních a skladových prostor, obecních parkovišť nebo dětského hřiště. Beton nemusí být ponurý a šedý, může rozveselit naši mysl, a na ulici je k tomu báječná příležitost.