Betonový plot pro milovníky královské hry a Formule 1

09.04.2024

Připadá vám tento nadpis poněkud přitažený za vlasy? Co má společného betonové oplocení z Formulí 1, a co s nějakou královskou hrou? Královskou hrou rozumíme šachy, můžete si o nich nastudovat více informací například od zasloužilého mistra sportu Ladislava Alstera, a že umět hrát šachy na mistrovské úrovni není nic jednoduchého, to ví již kdejaký školák.

Šachová hra a Formule 1 mají jeden společný prvek, a sice šachovnicové pole. Šachovou partii bez něj neodehrajete, a stejně tak si neumíme představit odmávnout průjezd závodních vozů cílovou rovinkou jinak, než s šachovnicovým praporkem.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč zrovna šachovnicový praporek získal takové privilegium? Je to těmi kontrastními barvami – v tomto případě bílé a černé, na šachovnici naopak mnohdy světle hnědé a tmavě hnědé, jestliže jde o šachové figurky ze dřeva na dřevěném podkladu. Stejné privilegium by mohl získat i betonový plot, jednoduše tam navzájem prostřídáte velmi kontrastní betonová pole a získáte velmi působivou a zajímavou vizáž, kterou rozhodně nikdo nepřehlédne.

Šachovnicové vzezření betonového oplocení z tenkých prefabrikovaných panelů má ještě jednu výhodu, a ta využívá optického klamu s psychologickým efektem. Jestliže totiž vyskládáte vedle sebe a na sebe panely v odlišných barvách, lidský zrak se zaměří na samotné barvy a uniknou mu, nebo alespoň tomu nevěnuje pozornost, drobné, třeba i milimetrové spáry mezi nimi. Jestliže však vytvoříte plot v jedné barvě, bude to sice působit jako jedna lajna, ale spáry nepřehlédnete, a nebude to jaksi ono. Když se však budou panely barevně střídat, na spáry nebudete brát zřetel a budete i celkově vnímat oplocení jako estetičtější řešení.

A jaké barvy panelů si vybrat? Co nejkontrastnější kombinace, například světle hnědou a tmavě hnědou, jako na šachovnici, červenohnědou a šedou, zelenkavou a hnědou, zelenkavou a červenohnědou, okrovou a červenohnědou – možností je celá řada. Nebojte se experimentovat!