Co obnáší montáž betonového plotu na klíč

31.05.2024

Stavebnicový systém montáže betonových plotů může budit dojem, že jde o velmi jednoduchý stavební proces, a že si s ním poradí kdejaký kutil. Češi jsou kutilstvím pověstní a vyhlášení v mnoha zemích světa, což také souvisí se známým úslovím "Zlaté české ručičky", a že si dovedeme poradit i s velmi náročnými praktickými úkoly (nejen) ve stavebnictví, prokazuje i úspěch českého řemesla v tuzemsku.

U výstavby betonových plotů se ale objevují některé momenty, s nimiž by měl být obeznámen každý, kdo se chce do tohoto projektu pustit svépomocí.

Svoz stavebního materiálu – potrápit dokáže i docela prostý odvoz stavebních komponentů z nákladního auta na staveniště. Jednotlivé betonové dílce jsou vyskládané na paletách a hmotnost každé z nich může přesáhnout i jednu tunu. Bude k tomu zapotřebí nakladač či paletový vozík a ne každý amatér touto technikou disponuje.

Výkopové práce – značnou výhodou betonových plotů je usnadnění pracovní činnosti při provádění základového výkopu. Postačí pouze vyhloubit otvory pro opěrné sloupky, zatímco u klasického cihlového či kamenného zdiva musíte hloubit základy po celé délce oplocení. Přesto se tu amatér může dostat do svízelné situace, kdy je třeba vykopat jámy pro šedesát sloupků, a navíc každá z nich bude v problematickém podloží s jílem, kameny, kořeny stromů, stavební navážkou atp.

Každá deska něco váží – zednické práce s cihlami, kameny, tvárnicemi, zámkovou dlažbou, obrubníky a drobnými betonovými bloky jsou relativně snadné, protože cihlu či kámen uchopíte jednou rukou a položíte na místo, kde je to zapotřebí. Ale u sestavování jednotlivých betonových polí mezi sloupky musíte mít stavební mechanizaci, protože každá z desek váží více než sedmdesát kilo. Můžete je ve dvou lidech opatrně přenášet nízko u země, ale pamatujte na to, že je třeba každou desku zvedat do výšky a zasouvat do drážek ve sloupcích, a to je bez kladkostroje nebo jeřábu nejen náročné, ale i nebezpečné. Může tu dojít k vážnému úrazu nebo k poškození či zničení desky.