Co se děje za zdí, o tom nikdo neví
Za socialismu vzrostl mezi lidmi zájem o drátěná pletiva. Byla to nejlevnější forma oplocení pozemku, navíc jste dokázali pletivo pokládat a napínat sami, a nebyl k tomu zapotřebí žádný draze placený řemeslník. Během jediného víkendu jste mohli zvládnout oplotit více než polovinu rozsáhlé parcely a po týdnu jste v průběhu soboty svůj stavební záměr dokončili.
V té době bylo také běžně zvykem navštěvovat se mezi lidmi v mnohem širším měřítku, než je tomu dnes, velice často se takové ploty přelézaly a někde byly dokonce tak nízké, že nebránily jejich přeskakování, kupříkladu v nově vybudované obci Lidice byly pletivové ploty natažené ve všech ulicích u každého domu a výška pletiva byla pouze neuvěřitelných 70 cm.
Ale jak šel čas, měnila se u nás povaha soukromého vlastnictví a spolu s tím také mezilidské vztahy. Již krátce po sametové revoluci se začaly výrazně rozevírat nůžky mezi zbohatlíky a obyčejnými lidmi, a to také přispívalo k většímu strachu o vlastní majetek. Toto zároveň přineslo větší kriminalitu, protože rodinné domy a zahrady přitahovaly nejen mnoho zájemců o prodej realit, ale i zlodějů a podvodníků.
V současné době si musíme hlídat své soukromí jako oko v hlavě, zejména před lidmi, kteří jsou schopni sledovat vaši činnost na soukromém pozemku. Někteří se neštítí ani vydírání ve spojitosti s vymáháním výkupného za zveřejněné fotografie z vašeho rodinného života, a kdo má zahradu oplocenou pletivem nebo dřevěným nízkým plůtkem, nemůže se ani takovému počínání divit.
Toto je jeden z důvodů, proč pozemek na exponovaných místech oplotit betonovým plotem. Co se děje za betonovou zdí, nikdo nedokáže zjistit, leda že by si na plot posadil kameru nebo na něj vylezl sám, ale takového jedince snadno odhalíte vy nebo hlídka Městské policie, a bude mít problém. Za betonovým plotem máte soukromí zajištěno naprosto dokonale už jen proto, že lze tuto stavební konstrukci postavit prakticky kdekoli, i ve svahu, až do výšky 250 cm.