Jak je to s technickým vybavením k výstavbě betonového plotu

21.10.2024

Máte zájem o betonový plot a doslechli jste se, že se jedná o stavebnici pro dospělé, a že rychlost výstavby je v porovnání s kamennou zdí mnohonásobně vyšší? Láká vás pustit se do montáže plotu vlastními silami a domníváte se, že jste natolik šikovní, že si poradíte i bez stavebního dozoru?

Možná, že máte pravdu, možná že výsledek vaší práce skutečně přinese očekávané ovoce, ale je třeba se na každou minci dívat nejen z lícové, ale i z té rubové strany. A tou je v tomto případě technické vybavení.

Vysokozdvižný vozík – představte si, že vám právě přivezli dvě stovky desek a sedm desítek sloupků pro výstavbu oplocení kolem parcely rodinného domu. Vše je umístěno na dřevěných Euro paletách a rozmístěno tak, aby žádná z nich nepřekračovala svou nosnost, tedy zhruba do hmotnosti půl druhé tuny na jednu paletu. Přepravní společnost vám palety složí před dům podél silnice a vy je pak musíte odvézt na staveniště. Bude k tomu zapotřebí nakladač nebo vysokozdvižný vozík, a jeho pronájem i s obsluhou nebude zadarmo. Toto je jeden z důvodů, proč většina zájemců o betonové ploty volí výstavbu na klíč.

Mobilní jeřáb – poté, co se do země zabetonují svislé sloupky, přichází na řadu zasouvání tenkých desek do vnitřních drážek ve sloupcích. Při výšce oplocení dvou metrů musíte každou z desek zvednout nad tuto horní hranici a holýma rukama to nepůjde, protože desky váží skoro metrák. Neobejdete se tu bez autojeřábu, jistou možností je i elektrický kladkostroj s trubkovou konstrukcí, takže zase další mechanizace a zas to nebude zdarma. Opět tu máme důvod, proč raději svěřit stavbu oplocení profesionálům.

Otvory pro sloupky – sloupky se betonují minimálně 80 cm pod úroveň země. Teoreticky lze vykopat tyto jámy ručně, ale u sedmdesáti sloupků je to soumarská dřina. I toto je položka v ceně výstavby betonového plotu na klíč.