Jak na údržbu betonových plotů po zimě?

20.04.2020

Přichází jaro a první teplé sluneční paprsky přímo vybízejí majitele nemovitostí nebo jejich správce pustit se do pozimní údržby. Nejinak tomu je i v případě betonových plotů. Je sice pravda, že základní výhodou betonových plotů je bezúdržbovost, na druhou stranu, existuje i několik triků, kterými lze udržet betonový plot vizuálně hezký po dlouhá desetiletí a třeba i prodloužit zhruba šedesátiletou životnost o nějaký ten rok. Ty si pro vás připravil Michal Kursch, jednatel společnosti Ploty-Brány MPC se sídlem ve Žlebech u Čáslavi, která betonové ploty montuje už od roku 2014.

Michale, jak byste poradil s pozimní údržbou plotu?

Veškeré ploty trpí nejvíce mechanickým poškozením nebo znečištěním a samozřejmě po čase také únavou materiálu. V případě plotů je to asi nejčastější znečištění projíždějícími vozidly, zpod jejichž kol odstřikovala břečka ze silnice. Na plotu je bezesporu poznáte podle tmavých skvrn. Také se může stát, že v průběhu roku se na plotu vytvoří nečistoty způsobené ptactvem, tedy v podobě pozůstatků exkrementů, které nesmyl déšť. Nebo také můžete mít poskákaný od vašeho zvířecího kamaráda. Na všechna tato znečištění je nejlepší vodní tlakový čistič - lidově wapka. Betonový plot se po provedeném čištění viditelně prosvětlí a všechny skvrny se z materiálu dostanou pryč.

Co nějaká kontrola, mají si lidé plot po zimě nějak prohlédnout?

Ne každý to dělá, ale u námi montovaných plotů nabízíme jako dodatečnou službu tmelení spár a klínkování plotových desek. Plotové prefabrikované desky nejsou už z povahy povrchu betonu dokonale hladké, aby na sebe přesně dosedaly. Stačí však malá úprava. Spáry vytmelíme a tím zamezíme vzniku mezer, prosvítání světla či profukování. Ploty také odolávají větru a abychom zabránili i minimálním pohybům plotových desek, tak je tzv. klínkujeme v plotovém sloupku. Po několika letech od instalace se tak může stát, že tmel se může na některých místech vydrolit nebo klínek uvolnit a vypadnout. Je to stejné jako když izolujete např. hrany okolo vany. Stačí použít vhodný tmel a spáry vyspravit nebo nám zavolat a my se o to postaráme v rámci servisu plotů.

Existuje něco, jak více ochránit plot před nečistotami a údržbu si opravdu zjednodušit?

Pokud si pořídíte betonový plot, opravdu vám vydrží desítky let a není výjimkou, že na něj prvních deset let nemusíte vůbec sáhnout. Existuje však ještě jedna možnost, jak plotu zásadně prodloužit vzhled nového plotu, životnost, a také zjednodušit údržbu. Dnes je v nabídce spousta kvalitních barev a nanopenetrací na betonové povrchy. Nabarvením plotu vytvoříte na plotu ochrannou vrstvu, kterou jednoduše omyjete, a přitom materiál pod nátěrem zůstává zakonzervovaný proti vnějším vlivům. Sám mám malého syna a tady sem povrchové ošetření ocenil nejvíce. Malířské vlohy syna mi tak dovolí zůstat klidným, stejně jako plotu nevadí neustále cákání vody z bazénu s chlorovanou vodou.

Michal Kursch se realizaci betonových plotů věnuje již od roku 2014. Je jednatelem společnosti Ploty a brány MPC, která má sídlo ve Žlebech u Čáslavi. V Církvicích u Kutné Hory otevřel pro své klienty showroom, a lze se tak po předhoczí domluvě přijet podívat a všechny plotové dekory si osobně prohlédnout, případně si rovnou plot objednat. Nový plot však můžete sjednat také z pohodlí domova, kam za vámi technik pro zaměření rád přijede. Společnost ročně postaví zhruba 400 plotů a za dobu své existence nasbírala spoustu pozitivních recenzí. Podle jejich slov nestaví pouze ploty, ale tvoří bezpečné místo k životu.