Montáž betonového plotu nechte raději na odbornících

04.01.2024

Animovaný seriál pro děti a pro dospělé s názvem "A je to…!", s protagonisty jménem Pat a Mat, zná asi každý. Proslavili se již za socialismu a snad každý, kdo je sledoval, žasl nad tím, co dokázali ti dva packalové pokazit. Kdybychom v současné době natočili pokračování seriálu s názvem "Betonový plot", možná by to byl další úspěšný kousek animátorů z jejich tvůrčí dílny.

O betonových plotech se všeobecně ví, že je to skládačka, jakási stavebnice pro urostlé chlapy, co umí vzít za práci, a že k montáži oplocení není zapotřebí ani gram lepidla nebo malty. Konstrukci sestavíte dohromady za krátký čas, a kdo tomu nevěří, může zhlédnout některé z instruktážních videí na Internetu. Jenže na videu nebývá vždy zachyceno vše, zejména to, co přináší určité potíže. A o tom bychom si mohli nyní povyprávět a naznačit, že je přece jen lepší, zadat práci profesionálům, aby to s vámi nedopadlo tak, jako s Patem a Matem.

Výkopové jámy – jednou z předností betonových plotů z tenkých armovaných desek vkládaných mezi svislé sloupky je usnadnění práce se základovým výkopem. Nepotřebujete tu totiž souvislou základovou rýhu, což je typické pro všechny zděné konstrukce. Vystačíte jen s otvory pro sloupky, hlubokými cca 80 cm. Ovšem to neznamená, že se ty otvory vyhloubí samy, a je-li jich pro oplocení zapotřebí více než padesát, bude to pro jednotlivce bez potřebné techniky rozdělávka na několik týdnů. Navíc se tu můžete setkat s problematickým podložím, narazit na kameny a skálu nebo stavební navážku, a to pak bude opravdová dřina.

Hmotnost panelů – víte, kolik váží jeden betonový panel? Obvykle přes 70 kg, záleží na typu. Už jen samotné přenášení panelů bude dřina, a máte-li každý z nich zvednout do výšky a zasunout přesně do drážek, aby se nepoškodil, bez mechanizace si tu neporadíte. Profesionálové k tomu využívají mobilní jeřáb nebo případně elektrický kladkostroj, a pořizovat si tato zařízení jen kvůli stavbě jednoho plotu, nebo někde shánět jeřábníka s autojeřábem, to už je snazší nechat výstavbu plotu na klíč na specializované firmě.