Oplocujeme parkoviště

16.09.2024

Betonové ploty si oblíbilo mnoho majitelů nemovitostí a staví je tu na okrajích pozemků, aby zajistili bariéru proti prachu, hluku z ulice, a také aby měli potřebné soukromí. Tato forma oplocení se však jeví výhodná i tam, kde jde o průmyslové stavby a některé veřejné či soukromé plochy, plánované jako parkovací zóny. Oplocování parkovišť má několik významů, pojďme si je tu v krátkosti shrnout:

Zákaz vjezdu – chcete-li znemožnit vozidlům vjezd na parkoviště, můžete to provést striktním zákazem v podobě dopravní značky, dopravního kuželu nebo plastové zábrany s betonovou podsadou, jenže kdo zákazy nerespektuje, snadno kužely i zábrany odvalí. S betonovým plotem máte klid, oplotíte celé parkoviště a vjezd bude střežen závorou či alarmem. Samotný vjezd na parkoviště pak snadno uhlídáte, zatímco kdyby bylo parkoviště celé volné, nebylo by tak snadné to provést.

Oddělení jednotlivých sekcí – parkoviště lze oddělit od sebe do více sekcí, například v jednom oddílu bude prostor pro nákladní vozidla, v druhém pro autobusy a ve třetím pro osobní automobily. Betonové ploty je možné stavět do různých výšek, můžete je umístit i do svahu, a vytvořit zábranu i v případě zpevněných teras. Terasovitě členěná parkoviště vypadají s betonovou hradbou zajímavěji, než kdyby tu byl obyčejný litý beton.

Písek ze silnice – parkování na veřejných prostranstvích, která jsou otevřená, a snadno dosažitelná silným větrem, mohou způsobit poškození karosérií automobilů například odletujícím pískem, drobnými kamínky a štěrkem. Betonový plot je ideální zábrana proto takovýmto jevům.

Krádeže a vloupání do vozidel – jestliže oplotíte určité parkovací místo, a bude tam hlídač, velmi snadno vizuálně přehlédne celou plochu a všimne si každého, kdo oplocení přelézá a snaží se tu o nějakou trestnou činnost. Parkoviště může být také snáze monitorováno kamerovým systémem.