Proč si nechat postavit betonový plot na klíč

26.04.2024

Vyhlédli jste si ve stavebninách, nebo jste objevili venku na ulici při procházce městem betonový plot z tenkých panelů a rádi byste s ním oplotili vaši zahradu? Doslechli jste se o tom, že se jedná o moderní technologii výstavby oplocení metodou suchého zdění, a že výstavba je velmi jednoduchá a rychlá, a zvládne ji každý šikovný kutil?

Ono to ale není tak úplně přesné, tvrdit, že plot postaví kdejaký amatér, proto je rozumné pídit se po dalších, podrobnějších informacích a zjistit, jak to tedy s těmi ploty vlastně je.

Někdo vám musí přivézt materiál – projít se prodejnou stavebních materiálů a ukázat prstem na to a to, je jednoduché. To umí každý. Něco jiného je nakupovat, a zcela odlišné je materiál na stavbu dovézt. Můžete namítat, že vám stavebniny doveze přepravní společnost, ale ta se nebude věnovat skládání materiálu na požadované místo, ta vám složí betonové sloupky a panely vyskládané na paletách na chodník před dům, a tím to hasne. Už víte, kdo a za jakou úplatu vám odveze materiál na staveniště, například na opačný konec zahrady?

Někdo musí provést výkopové práce – provádění výkopových prací je také součástí výstavby plotu na klíč. Pokud ji ale odmítnete, musíte si je zajistit sami. To znamená vykopat otvory pro sloupky v dvoumetrových rozestupech do hloubky alespoň 80 cm. Pokud tu ale narazíte na problematický terén, jako jsou balvany, skalisko, zahrabané pletivo, kořeny stromů, stavební navážka nebo jíl, pak si tedy užijete.

Někdo musí zvedat těžké panely do výšky – představte si, že stavíte plot o výšce 200 cm, což je celkem běžné. Výstavba probíhá tak, že mezi drážky do zabetonovaných sloupků zasouváte jeden panel za druhým, a abyste to mohli provést, musíte všechny panely zvednout do výšky, přesahující dva metry. Každý z nich ale váží zhruba mezi 70 a 90 kilogramy. Jak to chcete provést, když nemáte mechanizaci? Ve dvou lidech zvedat všechny panely až nad hlavu? To by byl zápřah i pro kulturisty. Musíte na to mít kladkostroj nebo autojeřáb i s jeřábníkem, a to znamená další investice, shánění, a také organizování výstavby s externími pracovníky, a to není jen tak.