S betonovým plotem získáte hlavně soukromí a klid

15.04.2024

Pamatujete se na slavnou trilogii "Slunce seno…" režiséra Zdeňka Trošky? V posledním dílu z roku 1991, s názvem "Slunce seno erotika" pronese paní Konopníková alias neherečka Marie Pilátová krásnou větu: "...zalezu, zamknu a fertig". Navazuje na dialog s předsedou JZD, který vyzývá občany, aby přijali Italy mezi sebe s otevřenou náručí.

Zalézt a zavřít se na svůj pozemek ale není tak snadné, protože k tomu musíte mít vhodné oplocení, a že se dnes takový šikovný plot může hodit, o tom zřejmě nemusíme s nikým diskutovat. Mít své vlastní soukromí, na to máme plné právo zejména ze zdravotního hlediska, a přiznejme si, že na ulicích někdy panuje tolik stresu, že si ho snad ani nezasloužíme.

Typů oplocení, které umožňují to, o čem paní Pilátová vykládala již před více než třiceti lety, je několik, například kamenná nebo cihlová zeď. Anebo zeď vystavěná z vápenopískových či pórobetonových tvárnic. Pořád tu ale máme masivní zdivo, jehož výstavba se protáhne na týdny až měsíce, a navíc bude nutné vybudovat obvodový základový věnec po celé délce oplocení. To tedy znamená provést výkopové práce ve značném rozsahu, a k tomu hromady zeminy a písku po obvodu celé zahrady.

Takto to ale probíhat vůbec nemusí, jestliže dáte přednost výstavbě betonového plotu. Tam se pouze kopou jámy pro betonáž sloupků, a ty se staví ve dvoumetrových rozestupech, takže není nutné kopat rýhu po celém obvodu zahrady. Jakmile se zabetonují sloupky, následuje zasouvání tenkých prefabrikovaných panelů mezi obvodové drážky, přičemž výstavba oplocení probíhá suchou metodou bez malty a lepidel. Oplocení tak vystavíte během velmi krátké doby, rozhodně kratší, než kdybyste kladli cihlu k cihle, kámen ke kameni, a budovali plot podobně, jako se ve středověku stavěly nedobytné hradní paláce. A bude-li zapotřebí jej demontovat či vyměnit některý z panelů, metoda suchého zdění to umožní, neboť betonový plot – to je stavebnice pro dospělé.