Stavba betonového plotu aneb dvakrát měř, jednou stav

18.01.2024

Výstavbě betonového oplocení se věnují profesionálové, kteří ploty staví od A do Z. Postarají se o veškeré úkony počínaje přípravou materiálu a konče montáží na klíč. Kdo z vás se ovšem chce tohoto úkolu zhostit vlastními silami, měl se vyvarovat některých základních chyb.

Kde můžete při výstavbě plotu nejvíce chybovat

Špatně to vyměříte – ono známé přísloví "dvakrát měř, jednou řež", se vztahuje na jakoukoli pracovní činnost. Vyměřování oplocení z betonových odlitků je jedním z klíčových momentů úspěšné výstavby, musíte být velmi důslední a precizně vyměřovat vzdálenosti mezi sloupky jak před hloubením jam, tak zejména při betonáži sloupků, aby byla mezi nimi dodržena přesná rozteč, a aby sloupky byly svislé a zasouvání panelů do drážek probíhalo bez problémů.

Skládání materiálu na stavbu – kdo si objedná materiál na plot o celkové délce 140 metrů, tedy na parcelu o rozměrech 40 x 30 metrů, bude potřebovat při výšce oplocení 150 cm celkem 70 sloupků o hmotnosti cca 30 kg a 210 panelů o váze přibližně 75 kg. To je dohromady necelých 18 tun stavebního materiálu, dovezeného dejme tomu na patnácti paletách. S tím je třeba počítat dopředu, aby bylo zřejmé, kam se materiál složí, a také čím. Bude k tomu zapotřebí nakladač nebo paletový vozík, a s tím amatéři obvykle nedisponují.

Nesprávný časový odhad – profesionální firma vám dle velikosti zakázky odhadne předem délku výstavby a vy se dle toho pak můžete zařídit a plánovat další stavební či jiné akce. Amatéři, kteří staví plot poprvé, bez výrazných zkušeností z podobných pracovních činností, si mohou špatně rozvrhnout svůj volný čas, což jim pak komplikuje soukromý i pracovní život.

Úrazy – když vám spadne na nohu cihla při výstavbě cihlové zídky, maximálně vám to způsobí pohmožděniny a v krajním případě zlomeninu prstu chodidla, ale pokud na vás spadne sedmdesátikilový panel, může vás to i zabít. Pamatujte na to, přece jen jde o těžké betonové odlitky, s nimiž by měla pracovat mechanizace.