Vylepšení betonového plotu není tak obtížné, jak se zdá

27.05.2024

Betonová oplocení z prefabrikátů si již před několika lety vybudovala dobré renomé na základě zveřejněných hotových projektů na Internetu. Lidé se tu rádi chlubí tím, co je nejen praktické, ale co zároveň zdobí jejich pozemek, a to i přesto, že jde o docela primitivní směs dvou základních surovin - písku a cementu – jinými slovy betonu.

Z betonu se dnes s úspěchem zhotovují výtvarná díla, například vázy, květináče, lavičky, figurky, sochy a plastiky, stoly a židle a přispět ke zkrášlení venkovního prostředí bezesporu dovedou i ploty.

Beton a květiny – betonová plocha oplocení je dostatečně velká na to, abychom jí vyzdobili truhlíky s okrasnými květinami. Zde se přímo nabízí celá plejáda kvetoucích letniček, jako jsou petúnie, mateřídouška, fuchsie, pelargónie, begónie, lichořeřišnice, surfinie, lobelky, Bacopa monnieri či Povíjnice nachová. Vhodnou kombinací barev květů a betonového pozadí docílíte famózní koncepce koutu zahrady, ať už se nachází kdekoli. Pouze dbejte o to, aby letničky měly dostatek světla a postarejte se o přiměřenou zálivku.

Beton a travnatá plocha – velice svěžím dojmem působí hnědý či okrový plot v souladu se svěže zeleným trávníkem. Někteří lidé záměrně ponechávají část travnaté plochy růst do květu, zvláště mají-li vhodné travní semeno, napodobující květnaté horské louky. Přirozená krása lučních květů pak přiláká drobné ptactvo, včely a motýly a přispějete tím i ke zlepšení stavu našeho narušeného ekosystému.

Beton a okrasné dřeviny – vynikajícím konceptem je také vysazování okrasných dřevin na zahradě před plotem, případně i zvenčí za plotem. Některé mohou být zastřihávané, jiné můžete ponechat růst přirozeně. Možné je před některou částí plotu vysadit i nízký živý plot a vytvořit tím plastičtější prostorové uspořádání zahradních prvků na vašem pozemku.