Vyzdobte svůj plot z betonu netradičně

05.01.2024

Výrobci betonových plotů počítají s tím, že jejich ozdobný povrchový reliéf a vhodná barva dodá vašemu pozemku hezký vzhled, a že se nebude jednat o cosi ohyzdného, připomínajícího vojenský bunkr. Zároveň se jedná o technologii stavebního materiálu, který lze velmi dobře sladit s přírodními motivy v jejich okolí. K plotu pak můžete přisunout velké dřevěné či keramické květináče a truhlíky s okrasnými rostlinami, na horní hranu oplocení lze zavěsit truhlíky s pnoucími petúniemi a před oplocení vysázet buď nízký živý plot nebo drobné okrasné keříky. Plot z betonu takto zajímavě vynikne v jakémkoli terénu, ať už se jedná o prudký svah, terasovité členění, anebo rovnou plochu.

Kdy využít dřevo

Betonové ploty se poměrně často kombinují s dřevěnými prvky. Nejčastěji to probíhá tak, že se z betonových panelů zhotoví obvodový nízký sokl o výšce cca 50 až 80 cm, a na něj se pak pokládají dřevěné latě. Ty mohou být svislé, vodorovné i šikmé, záleží na osobním vkusu každého stavitele. Latě by měly být z hoblovaného řeziva, například z borovice, kterou lze lakovat bezbarvým lakem nebo napouštěn vhodnou barevnou lazurou. Doporučujeme volit barvu dřeva vůči betonu výrazně kontrastní, například dřevo tmavě hnědé a beton světle šedý či okrový.

Beton a šachy

Další možností, jak betonový plot sestavit do poutavé podoby, je šachovnice, sestavená ze dvou velmi kontrastních barev betonových desek. Můžete se s tím setkat i na některých prezentacích na Internetu, vypadá to skutečně velmi zajímavě a dodává to pak každé stavbě svérázný vzhled. Šachovnici v terénu rozhodně nepřehlédnete a navíc dvě střídavé barvy panelů opticky zakryjí spáry mezi nimi tak, že se na ně nesoustředí vaše pozornost. Toto řešení napomáhá rozveselit i docela ponurou ulici, kde převládají ploty či zídky v šedé barvě, bez tvůrčí fantazie jejich samotných tvůrců.