Vyzdobte váš betonový plot květinami

24.04.2024

Když budete z povzdálí sledovat stavební firmu, jak staví mostní pilíře, buduje nábřežní zdi anebo provádí rekonstrukci jezu na říčním profilu, možná vás napadne, že by nebylo od věci vyzdobit tamní prostor výsadbou okrasných dřevin nebo květin. V některých zemích je zvykem starat se tímto způsobem o zkrášlení obecních či městských veřejných prostranství, například docela běžné je to v příhraniční části Rakouska. Proč bychom to nemohli provádět i u nás?

Pro začátek sice nemusíme soustředit pozornost na stavby velkého rozsahu, prozatím postačí, když budeme inspirovat kolemjdoucí květinovou výzdobou betonového plotu na vlastním či obecním pozemku.

Jednou z výhod betonových plotů je propracovaný design. Výrobci počítají s tím, že půjde o zahradní stavby, které přímo zasahují lidem do jejich soukromí, a tak vzniká mnoho typů povrchových reliéfů a barevných verzí , což je samo o sobě sice fajn, ale přece jen tomu něco schází – rostliny. Všimli jste si někdy v městském parku, kde se nachází betonové mísy, záhony, fontány a podobné stavby, že je doplňuje vysázená zeleň? Kombinace betonu a rostlin vytváří harmonický soulad, beton nepůsobí příliš fádně a toto prostředí vás pak spíše zláká k procházce nebo k posezení.

V podobném duchu byste mohli postupovat i s betonovým oplocením, propůjčit mu nevšední vzhled vysázenými gerberami a mečíky, zavěšenými truhlíky s pelargóniemi a minipetúniemi, předsazeným živým plotem ze zeravu, jilmu nebo tavolníku, a před plot postavit zahradní nábytek z dřevěného masivu, krytý malým altánkem nebo pergolou. Takto vyzdobený plot už nebude plotem, ale spíše zahradní stavbou, kde se budete rádi scházet s přáteli, konverzovat nad šálkem kávy a užívat si teplého letního dne v soukromí. Zároveň vás přestane zajímat údržba oplocení, protože ploty z armovaného litého betonu nevyžadují žádné nátěry, pouze maximálně čištění od prachu a nečistot z venkovního prostředí.