Jak si vybrat správný plot

10.05.2020

Každý máme o ideálním plotu vlastní představu. Jsou bezpečnost a ochrana soukromí jediná hlediska, podle kterých vybírat? Sestavili jsme pro Vás seznam výhod betonových plotů.

V minulém článku radil Michal Kursch, odborník na betonové ploty, jak na údržbu plotů po zimě. Přečíst si to můžete v článku s názvem Jak na údržbu betonových plotů po zimě? Dnes si pro Vás Michal připravil téma, které bude určitě zajímat všechny čtenáře, kteří přemýšlí o novém plotu nebo náhradě za stávající. Nabízíme porovnání výhod betonových plotů s těmi ostatními. Finální volba, jaký typ plotu vyberete, bude na vás, ale doufáme, že po přečtení dnešního článku mezi kandidáty zařadíte i plot z betonu.

"Naštěstí dnes už není jediným řešením obyčejný pletivový nebo plaňkový plot. Na trhu existuje nespočet všemožných variací a materiálů, ze kterých se v dnešní době dá postavit plot. Pokud bychom však měli vyzdvihnout pozitiva některého z typů oplocení, bude to plot z prefabrikovaných betonových desek. A protože z našeho pohledu poskytují betonové ploty nejvíce výhod, rozhodli jsme se tento typ plotů nabízet našim zákazníkům. Je to právě kvůli jeho pevnosti, životnosti a rychlé montáži, ale i skvělým vlastnostem," zmiňuje Michal Kursch, jednatel společnosti Ploty a brány MPC.

Jaké výhody tedy poskytuje betonový plot?

  • Bezpečnost. Pokud je pro vás zásadní bezpečnost, je betonový plot tou správnou volbou. Standardně se staví ploty vysoké 2 metry. Maximální výška plotu je však až tři metry. Jeho zdolání není vůbec snadné i pro dospělého člověka. A nedá se jím neprostříhat jako plotem z pletiva.
  • Soukromí. Vadí vám nenechavé oči zvědavého souseda nebo výletníků, co nahlíží do každé zahrady a na celé okolí hodnotí vaše zahrádkářské umění? Betonový plot jednoznačně oddělí váš pozemek nebo dům od okolí a vy se můžete cítit opravdu sami.
  • Zamezení vniknutí i uniknutí zvěře. Na ptáky jsme krátký, zpívá se ve známé české písničce, ale pokud bydlíte v místě, kde je velký výskyt zvěře a ze sousedního pole nebo zahrady jim chcete zabránit vniknout na vaši zahrádku, je betonový plot ideální volbou. Navíc ho lze instalovat jako tzv. podhrabový práh. Tedy jeho část se zahrabe pod zem, kde účinně brání podhrabání. Pokud máte psího kamaráda, která rád utíká, betonový plot nepodhrabe ani neprokouše, jako v případě obyčejného pletivového plotu.
  • Hluková a povětrnostní bariéra. Další pozitivum je velmi dobrá hluková a povětrnostní izolace. Pokud potřebujete oddělit váš pozemek či dům od rušné silnice nebo hlučných sousedů, je betonový plot jasnou volbou. Existují i dodatečné úpravy, které efektivitu tlumení ještě zvýší.
  • Variabilita řešení. Betonový plot může plnit funkci plotu s výškou od půl do tří metrů. Lze s ním také oddělit esteticky části pozemků, zaclonit okolí bazénu, na zahradě vytvořit pergoly a další zahradní doplňky.
  • Snadná a rychlá montáž. Představte si situaci, potřebujete nový plot, vyberete si řešení v podobě pletivového plotu. To znamená, že je nutné starý plot nejprve odstranit, zabetonovat plotové sloupky a beton v základu nechat pořádně vytvrdnout. Přestože se použijí rychleschnoucí směsi, které jsou tedy i značně dražší než obyčejné, počítejte zhruba dva týdny na zatvrdnutí materiálu, než bude možné plot napnout. Když se to uspěchá, sníží se životnost plotu. A kdo nechá dva týdny dům bez plotu? Kdo má možnost si na stavbu plotu vzít dovolenou a dům mezitím hlídat? Naproti tomu je stavba betonového plotu velmi rychlá. Na ukotvení plotových sloupků používáme polosuchou betonovou směs, která je už po 24 hodinách dostatečně pevná. Navíc na plotové sloupky není vyvíjen tah. V praxi to vypadá tak, že jeden den stavíme sloupky, druhý případně třetí den už posazujeme desky mezi sloupky. Stometrový plot je tak zpravidla do dvou až tří dnů hotový. A to je značná časová úspora oproti stavbě klasických plotů.
  • Nenáročná údržba. Ploty z betonových desek jsou na údržbu velmi nenáročné. Už v základu nevyžadují téměř žádnou pozornost, a přesto vydrží 60 let a více. Dobré je však plot pravidelně čistit, zachováte tak vzhled nového plotu po mnohem delší dobu. Stačí na to wapka a trochu vody.
  • Jednoduchý servis. Ploty ohrožuje asi nejvíce mechanické poškození. Na pletivové ploty se umisťují různé textilie, které zamezují například nečistotám odlétávající od projíždějících vozidel nejen v zimě. Do takového plotu, když se opře vítr, může ho snadno vyvrátit, oprava se pak týká velké části plotu, aby vypadal jako nový. Podobně je to u plotů z KB-Bloku (jiná technologie betonového plotu). Pokud jím nebo pletivovým plotem oddělíte vozovku od vašeho pozemku, a při dopravní nehodě dojde k nárazu vozidla do plotu, dojde k poškození, které je poměrně časově a finančně náročné na opravu. V případě námi montovaných betonových plotů je oprava velmi jednoduchá. Jednoduše vyměníme jednotlivé betonové desky a za pár hodin (v případě výměny sloupku) máte plot v původním stavu.
  • Velký výběr dekorů a plotových výplní. Betonový plot, je nejčastěji tvořen z prefabrikovaných desek s různým dekorem, který imituje kámen, břidlici, cihlu a jiné stavební materiály. Lze ho však vhodně kombinovat i s jiným typem plotové výplně. Tím může být dřevo, plast, železo nebo kovářský kov. Dodáte tím plotu další rozměr estetiky.
  • Oplocení malého i velkého pozemku. Betonový plot lze využít na oplocení malého pozemku nebo i rozsáhlých pozemků jako jsou obory (speciální typ oplocení).

Ke stavbě betonového plotu není třeba stavební povolení. 

Jak sami vidíte, výhod betonových plotů je opravdu hodně, a to jsme vybrali ty nejzásadnější. V obrázkové galerii na těchto stránkách se můžete podívat na hotová řešení, která si vybrali zákazníci před vámi.

Pokud stále ještě váháte, nechte si zpracovat individuální kalkulaci. Stačí, abyste vyplnili poptávkový formulář. Případně můžete zavolat pro bezplatnou konzultaci na tel.: 704 138 205 nebo nám napište e-mail na montaz.mpc@email.cz.

Ploty a brány MPC. Nestavíme pouze ploty, stavíme bezpečná místa pro život.

Společnost Ploty a brány MPC má sídlo ve Žlebech u Čáslavi. Společnost ročně postaví zhruba 400 plotů a za dobu své šestileté existence nasbírala spoustu pozitivních recenzí. Do puntíku plní své firemní motto: "Nestavíme pouze ploty, ale tvoříme bezpečné místo k životu."